Jak poznat štěnice - jak vypadá a co byste měli vědět

Jak vypadá štěnic a co byste měli vědět?

Přijeli jste z dovolené, ze služební cesty, děti se vrátily ze školy v přírodě, z lyžařského výcviku nebo ze studijního pobytu v zahraničí a může být problém na světě.

Zjišťujete, že jsou někteří členové rodiny alespoň jednou týdně ráno poštípáni. Příčinu vidíte v přítomnosti zbloudilého komára, který v noci vyvinul svoji aktivitu a kupodivu většina lidí tak uvažuje i v zimních měsících, kdy je výskyt komárů málo pravděpodobný.

Po dalších třech týdnech, kdy se situace vůbec nezklidňuje, spíše naopak a z jednotlivých štípanců se mohou vytvořit souvislé zarudlé plochy, vyhledáte lékaře, většinou obvodního, který vás odkáže na kožního specialistu. Další měsíc strávíte pravidelným docházením na kožní oddělení, kde vás v drtivé většině případů budou léčit pomocí různých medikamentů, ale výsledek bude neuspokojivý, přejdete tedy k dodržování diet, aby se předešlo alergickým reakcím, ale výsledek se nedostavuje.

V této fázi sednete pravděpodobně k internetu a začnete pátrat, zda nemá podobné potíže také někdo další a během několika minut zjistíte, že se ve vaší blízkosti vyskytují zřejmě štěnice.

Kde štěnici v bytě hledat

Obecně lze říci, že štěnice se v bytě zdržují tam, kde je zdroj teploty lidského těla. Ukrývají se tedy v postelích, sedacích soupravách a dalších sedacích a lehacích čalouněných předmětů. Zde i kladou vajíčka a líhnou se další generace hmyzu. Jakmile je jim prvotní prostor těsný, rozlézají se do dalších úkrytů jako např. zadní strany čalouněných čel postelí, zadní stěny nočních stolků a skříní, ale také pod tapety, plakáty a obrazy na stěnách, za obložení stěn i stropů, pod garnyže, do lemů závěsů. Následně se ukrývají za podlahovými lištami, do škvír mezi parketami nebo plovoucími podlahami, pod koberce atd.

Jak se přítomnost štěnic projevuje

Jednoznačným důkazem je pochopitelně nalezení konkrétního hmyzího jedince v jakékoli vývojové fázi. Může být menší, větší, průhledný, tmavě hnědý, ale vždy plochý. Můžete hmyz vyfotografovat a zaslat odborné firmě, která bez problémů určí druh hmyzu.

Ve většině případů se vám však hmyz nepodaří odchytit, ale můžete objevit stopy jeho přítomnosti. Jedná se především o trus, který může být na prostěradle, ale i na matraci nebo na konstrukci postele. Při vysokém zamoření jsou stopy trusu patrné i na stěnách. Jedná se o tmavě hnědé tečky nebo skvrnky, podobné mušímu trusu. Pokud skvrnku navlhčíte, zrudne a tím si ověříte, že se jedná o trus štěnice.
Můžete také nalézt suché svlečky hmyzu nebo chuchvalce s nakladenými vajíčky.

Pokud tedy přítomnost štěnic v bytě zjistíte, je nutné jednat rychle. Zapomeňte na zbytečné pokusy s přípravky dostupnými v maloobchodě. Vzhledem k vysoké rezistenci tohoto hmyzu vůči běžným chemickým přípravkům, je nutné povolat odbornou firmu, která používá profesionální přípravky s garantovanou účinností vůči štěnicím a také sama firma je schopna poskytnout na provedené služby záruky.

Centrální příjem zakázek

Mobil: 775 960 501
Mobil: 606 960 500
E-mail: info@ekosan.cz

Pro spolehlivé a kvalitní vyřízení Vaší poptávky používejte prosím přednostně e-mail s uvedením Vašeho telefonu.